poniedziałek 29 sierpnia 2016, Poradnik bezpieczeństwa
Wyciek danych z bazy PESEL
Lost24
Prokuratura okręgowa w Warszawie poinformowała, że pracownicy kilku kancelarii komorniczych pobrali z bazy PESEL nawet kilkaset tysięcy rekordów. Śledztwo prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wiadomym jest, że ten proceder trwał od marca 2015 roku.
Konsekwencje Wycieku danych może poczuć nawet kilkaset tysięcy obywateli, nieświadomych, że problem dotyczy właśnie ich.
Jakie dane są w bazie PESEL?
Wśród danych znajdują się między innymi, data i miejsce urodzenia, obywatelstwo, ale przede wszystkim imię i nazwisko, seria i numer dowodu, imiona rodziców oraz aktualne miejsce zameldowania.
Musimy zdać sobie sprawę, że na podstawie tych danych, złodziej możne próbować wziąć na nasze konto kredyt lub pożyczkę przez internet. Oczywiście, przy próbie zaciągnięcia pożyczki osoba taka musi potwierdzić swoją tożsamość, robiąc na przykład przelew weryfikacyjny, przykładowo za złotówkę. I to nie jest dużym problemem, można zawsze zadzwonić do banku i powiedzieć, że zapomnieliśmy hasła, na podstawie kilku pytań, na które odpowiedź oszust znajdzie w bazie PESEL, taki dostęp zostanie zresetowany.
Jeśli mamy podejrzenie, że padliśmy ofiarą kradzieży danych, możemy złożyć wniosek do prokuratury o status pokrzywdzonego.
Zawsze warto założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej - BIK, wtedy w razie próby zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko będziemy o tym poinformowani. Pisaliśmy o tym, w artykule dotyczącym kradzieży danych osobowych.
Zapewne nie wszyscy wiedzą, że od 1 lipca 2016 roku banki i SKOK-i uczestniczą w nowej usłudze - Centralnej informacji o rachunkach. Umożliwia to posiadaczowi rachunku odszukanie własnych rachunków bankowych. Tutaj dowiecie się jak uzyskać informację o poszukiwanym rachunku.
Brak komentarzy