niedziela 13 marca 2016, Dokumenty
Skradziony/zgubiony dokument tożsamości – co robić?
Lost24
Pamiętajmy, że skradziony/zgubiony dokument tożsamości może być wykorzystany do wyłudzenia kredytu gotówkowego lub pożyczki, zakupów na raty itp.
Co robić, gdy utracimy dokumenty?
- w przypadku kradzieży dokumentu powiadamiamy policję, tam dostaniemy także zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży, które będziemy musieli przedstawić w Urzędzie Gminy
- zawiadamiamy najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną, gdy jesteśmy poza granicami naszego kraju. W urzędzie dostaniemy zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości i będziemy zobligowani do wyrobienia nowego
Musimy jednak pamiętać, że samo zgłoszenie utraty dokumentów w urzędzie czy też na policji nie jest wystarczające. Utracony dokument musimy zgłosić także w placówce bankowej, nawet jeśli nie jesteśmy posiadaczami rachunku bankowego (wtedy musimy mieć ze sobą zaświadczenie o utraconym dokumencie z Urzędu Gminy). Pozwoli to uniknąć nam wielu problemów związanymi ze stratami finansowymi.
Związek Banków Polskich prowadzi system zastrzegania dokumentów tożsamości - System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Ogranicza to możliwość wykorzystania utraconych przez nas dokumentów jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu czy też dowód rejestracyjny auta do celów przestępczych np. zaciągnięcia w naszym imieniu kredytu. Skradziony/zgubiony dokument trafia natychmiast do wszystkich innych banków oraz firm i instytucji uczestniczących w tym systemie (symbolem kampanii jest muszla z perłą). Musimy także wiedzieć, że za złożenie wniosku o zastrzeżenie dokumentu tożsamości w systemie DZ, bank może pobrać od nas opłatę, jednakże jest to zależne od danej placówki bankowej.
W celu zobrazowania sytuacji jak niebezpieczne jest utracenie dokumentów, w 2015 roku według raportu infoDOK próbowano wyłudzić ponad 7 tysięcy kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. W sytuacji, kiedy ktoś będzie chciał posłużyć się naszym dokumentem tożsamości w celu zaciągnięcia kredytu, zakupu na raty, podpisanie umowy na abonament z operatorem telefonii komórkowej, pracownik danej placówki dostanie informację zwrotną, że nasz dokument jest zastrzeżony (wyeliminowany z obrotu).
W systemie DZ (Dokumentów Zastrzeżonych) jest już zastrzeżonych ponad 1,5 miliona dokumentów tożsamości.
Brak komentarzy