czwartek 21 kwietnia 2016, Poradnik bezpieczeństwa
Jak ustrzec się przed kradzieżą smartfona?
Lost24
Jak ustrzec się przed kradzieżą smartfona?
Telefony komórkowe są – zaraz po kluczach, kartach płatniczych i dokumentach – jednymi z najczęściej gubionych rzeczy osobistych przez Polaków.[1] Bardzo często komórki padają także ofiarą kradzieży. Dokładne statystyki niestety nie są znane, ponieważ wiele osób po prostu tego nie zgłasza. Tymczasem, aby uchronić się przed złodziejem, często wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. I właśnie im został poświęcony dzisiejszy wpis.
Po pierwsze – nie eksponuj
W dzisiejszych czasach telefon komórkowy stracił swoją pierwotną funkcję. Bardzo rzadko spotyka się sprzęt służący jedynie do wykonywania połączeń, czy pisania smsów. Na porządku dziennym są coraz to bardziej efektowne smartfony, za pomocą których korzystamy z internetu, czytamy książki, słuchamy muzyki czy płacimy za zakupy. Dlatego nikogo już nie dziwi widok ludzi zapatrzonych w telefony w tramwajach, na przystankach czy nawet w kolejkach u lekarza. Jednak niewiele z tych osób zdaje sobie sprawę, że mogą być obserwowane przez złodzieja, który – nie tylko bez problemu oszacuje wartość ich sprzętu – ale także zobaczy jakich aplikacji używają i jakie dane przechowują w telefonie. Oczywiście będzie także bacznie obserwował, gdzie chowają telefon, aby ocenić czy i z jaką łatwością uda mu się go wykraść. Dlatego używaj telefonu w miejscach publicznych głównie wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz i – co ważniejsze – nie opowiadaj przy nieznajomych o jego możliwościach.
Po drugie – znajdź dobre miejsce
Jeśli po skończonej rozmowie chowasz telefon do tylnej kieszeni spodni lub łatwo dostępnej przegrody w torebce postaraj się zmienić ten nawyk. Nic tak nie kusi potencjalnego złodzieja jak łatwy cel. Jako miejsce przechowywania smartfona doskonale sprawdzi się wewnętrzna kieszeń bluzy, koszuli czy kurtki i mniej wyeksponowana kieszonka w torbie. Co prawda telefon odbierzesz kilka sekund później, ale jedynym skutkiem ubocznym będzie konieczność oddzwonienia, a nie kupowania nowego telefonu.
Po trzecie – zapewnij ochronę
Jeśli wybierasz się w miejsce, gdzie nie będziesz mógł zabrać telefonu ze sobą – np. na basen, siłownię, do sauny czy na szczegółowe badania lekarskie – dowiedz się, czy istnieje możliwość zabezpieczenia sprzętu. Często miejsca rekreacji mają schowki na cenne przedmioty. Jeśli takiej możliwości nie będzie zastanów się, czy nie lepiej zostawić telefonu w domu.
Po czwarte – nie zostawiaj w widocznym miejscu
Staraj się nie wyciągać telefonu płacąc za zakupy przy kasie w supermarkecie, nie kładź go na fotelu w pociągu idąc do toalety czy na stoliku w klubie, kiedy musisz złożyć zamówienie. Nawet jeśli dobrze zabezpieczasz samochód, nie zostawiaj w nim telefonu. Dotyczy to szczególnie widocznych miejsc typu fotele lub przestrzeń przy tylnej albo przedniej szybie. Okazja kusi złodzieja, a taką na pewno jest dobrze wyeksponowany sprzęt.
Po piąte – zapisz IMEI
IMEI (International Mobile Equipment Identity) to numer przypisywany każdemu telefonowi komórkowemu na świecie. Można go porównać do naszego numeru PESEL, ponieważ każdy telefon posiada unikatowy IMEI. Aby go wyświetlić wystarczy na klawiaturze telefonu wpisać kod *#06#. Znając swój IMEI, w przypadku kradzieży telefonu, po zgłoszeniu tego faktu na policję, możemy go szybko zablokować u operatora. Dzięki temu nasz telefon będzie bezużyteczny nawet po wymianie karty SIM.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Mamy nadzieję, że podstawowe zasady bezpieczeństwa, które wymieniliśmy w dzisiejszym wpisie pomogą skutecznie chronić Twój telefon przed kradzieżą. Jeśli masz inne sprawdzone sposoby lub pomysły na profilaktykę antykradzieżową, podziel się z nami w komentarzu!
Tekst powstał przy pomocy portalu policja.pl
[1] Wyniki badań przeprowadzonych przez mySafety
Źródło:
materiał policja.pl
zdjęcie flickr.com/photos/esthervargasc
Brak komentarzy