poniedziałek 14 marca 2016, Inteligentne domy

Domowa automatyka - uwolnić potencjał domu

Lost24

Systemy inteligentnego domu pozwalają kontrolować urządzenia codziennego użytku – drobne i duże AGD, lampy, suszarki do włosów lub wieże stereo. Poszczególne elementy systemu mogą komunikować się ze sobą, dzięki czemu możliwe staje się zarządzenie i zautomatyzowanie ich prac.


Po co automatyka w domu?

Automatyzacja domu nie jest jeszcze jedną technologiczną nowinką, rodzajem mało przydatnego gadżetu. Kryją się za nią konkretne zastosowania i korzyści. Samo działanie automatyki z pewnością jest efektowne – samoczynnie zapalające się światło, gdy przejdziemy obok czujnika ruchu lub inne proste zastosowania mogą robić wrażenie. Jednak nie ono jest najważniejsze. Domowa automatyka wpisuje się w szerzej pojętą ochronę ludzi, zwierząt i samego domu, dostarczając niezbędnych do tego celu narzędzi.

 

Komunikacja wewnątrz i na zewnątrz domu

Jedną z głównych cech systemu domowej automatyki jest stałe podłączenie online. Daje to właścicielowi domu możliwość dostępu do urządzeń, kontrolowania ich stanu i zarządzania zarówno w domu, jak i zdalnie, przez Internet.

Urządzenia domowej automatyki coraz częściej są systemami hybrydowymi. Łączenie w jednej instalacji urządzeń przesyłających dane np. przez Wi-Fi, i protokół Z-Wave wynika z różnych właściwości urządzeń komunikujących się przez dany protokół. Urządzenia Z-Wave charakteryzują się niewielkim poborem mocy, toteż zaopatrzony w baterię czujnik z tym właśnie protokołem będzie działać przez lata w przeciwieństwie do innych urządzeń wymagających najczęściej stałego, niebateryjnego zasilania. Takim hybrydowym systemem łączącym urządzenia Wi-Fi i Z-Wave jest mydlink Home firmy D-Link. Systemy bazujące na Wi-Fi można praktycznie instalować od ręki, gdyż centralny moduł komunikacyjny zazwyczaj znajduje się już na wyposażeniu domu. To router z obsługą bezprzewodowej sieci, standardowo służący do połączeń z Internetem przez laptopy, smartfony i tablety.

 

Jedno urządzenie - wiele zadań

Jednym z fascynujących aspektów systemów domowej automatyki jest możliwość przypisania do jednego urządzenia wielu zadań. Może ono reagować np. na wyznaczoną godzinę, zmianę, którą wykryje (np. czujnik ruchu) lub informację, jaką otrzyma od innego urządzenia. Właśnie współpraca między różnymi urządzeniami ekosystemu otwiera możliwość praktycznie nieskończonych zastosowań. Łączenie poszczególnych elementów systemu w funkcjonalne pary lub grupy urządzeń umożliwia rozbudowaną automatyzację i zarządzanie domowym ekosystemem. Prostym powiązaniem dwóch urządzeń jest wysłanie powiadomienia do kamery informacji o wykryciu ruchu przez czujnik. Ta rozpoczyna nagrywanie obszaru, w którym nastąpiło wykrycie. W bardziej złożonym zastosowaniu takie wykrycie ruchu powoduje zapalenie światła i powiadomienie o zdarzeniu właściciela domu.

 

Kontrola nad domem także zdalna

Do systemu domowej automatyki można podłączyć analogowe sprzęty codziennego użytku, takie jak pralki, żelazka bądź oświetlenie. W systemie mydlink Home służy do tego Smart Plug, pozostająca pod kontrolą wtyczka, którą można włączyć lub wyłączyć, także zdalnie. Dzięki temu podłączone do prądu żelazko można zdalnie wyłączyć, dzięki komendzie wydanej Smart Plugowi za pośrednictwem którego jest podłączone. Taka komenda to kwestia kilku dotknięć w specjalnej aplikacji do zarządzania na smartfony i tablety. Za jej pomocą można też zarządzać urządzeniami, wiązać je w funkcjonalne zespoły i kontrolować zarejestrowane przez nie zdarzenia.

 

Dom czuwa i raportuje

Istotnym elementem systemu są czujniki – ruchu, zalania oraz otwarcia drzwi i okien. Informacje o wszystkich odnotowanych przez nie zdarzeniach są przesyłane na smartfon właściciela wraz ze szczegółowymi danymi np. o tym, że otwarto drzwi balkonowe a zaraz potem wykryto ruch w pomieszczeniu do którego prowadziły. W takiej sytuacji można szybko zdalnie włączyć przekaz z kamery zamontowanej w tym pomieszczeniu, by przekonać się, czy powodem zamieszania jest włamywacz czy może jakieś zwierzę, któremu udało się dostać do domu. Oczywiście uprzednio można zdefiniować reakcję poszczególnych elementów systemu. W odpowiedzi na ruch kamery mogą rozpocząć nagrywanie, światło może zostać włączone a także uruchomione rozmieszczone w domu syreny, także będące częścią systemu. Dzięki temu automatyka domowa pełni rolę dodatkowego, względem głównego systemu alarmowego, zabezpieczenia domu. Co więcej czujnik zalania, rozmieszczony w łazience i piwnicy ostrzeże o zbierającej się wodzie natychmiast po jej wykryciu, co umożliwi szybką reakcję. Jeśli powodem jest cieknąca pralka, za pomocą smartfona można odciąć jej zasilanie.

System może też symulować obecność gospodarzy w domu, w czasie gdy wyjadą na wakacje lub wybiorą się na przyjęcie. O ustalonej godzinie światła w domu zapalą się, a zestaw stereo zostanie uruchomiony. Po wyznaczonym czasie wszystko zostanie automatycznie wyłączone.

 

Oszczędności i przystosowanie domu do własnych potrzeb

Dzięki funkcji uprzedniego zdefiniowania zasad działania systemu można go przystosować do własnych preferencji. Przykładowo po przekroczeniu progu domu, mydlink Home automatycznie zapali światło w korytarzu, a z głośników popłynie muzyka.

Natomiast wspomniany Smart Plug służy nie tylko do włączania i wyłączania urządzeń. Jedną z jego funkcji jest mierzenie energii zużywanej przez podłączone za jego pomocą urządzenia. Dane o zużyciu trafiają do smartfona i aplikacji, dając obraz najbardziej prądożernych urządzeń w domu. Stąd tylko krok do bardziej racjonalnego z nich korzystania, prowadzącego do zmniejszenia zużycia energii, a tym samym mniejszych rachunków.

Dzięki korzystaniu z Wi-Fi urządzenia można szybko uruchomić, bez konieczności kucia ścian lub zamawiania wyspecjalizowanej firmy monterskiej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, do systemu można podłączać dodatkowe urządzenia, ustalając nowe reguły i rozbudowując mydlink Home.