środa 7 lipca 2021, Poradnik bezpieczeństwa

Loteria szczepionkowa czy zostanie wykorzystana przez oszustów?

Lost24

W celu zachęcania Polaków do szczepień przeciwko COVID-19 rząd zorganizował loterię, osoby zaszczepione mogą od 1 lipca 2021 roku wziąć udział w losowaniu, rejestrując się  w internetowym koncie pacjenta lub poprzez infolinię, ten fakt  z pewnością nie umknie oszustom.


Jak spekuluje portal komputer świat, w niedługim czasie należy spodziewać się kampanii phishingowych z wykorzystaniem Loterii Narodowego Programu Szczepień. Jak można dowiedzieć się ze strony gov.pl  system informowania o wygranej ma odbywać się poprzez SMS-y z numeru oznaczonego jako „Loteria”. Po otrzymaniu SMS-a z informacją o wygranej należy wejść na stronę loterii i sprawdzić swoje dane: zamaskowany numer telefonu, imię, pierwsza litera nazwiska są na liście zwycięzców. W loterii przewidziane są nagrody natychmiastowe, w postaci gotówki, gdzie na numer telefonu zostanie przesłany kod PKO Banku Polskiego z 8-cyfrowym kodem awizo oraz kwotą wypłaty, która będzie do wybrania w bankomacie.


Należy spodziewać się fałszywych wiadomości SMS zachęcających do kliknięcia w link, który zapewne będą prowadzić do spreparowanych stron wyłudzających dane osobowe. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować nadawcę wiadomości oraz sprawdzić czy treść otrzymanego SMS zgadza się z zapisami w regulaminie loterii.