Chroń dane

Ochrona danych

XXI wiek bez wątpienia należy do technologii. Coraz częściej bowiem korzystamy z jej dobrodziejstw w życiu zawodowym i prywatnym. Niewiele osób wyobraża sobie dziś życie bez poczty elektronicznej, telefonu komórkowego czy portali społecznościowych. Jednak każdy medal ma 2 strony i nowoczesne technologie niosą ze sobą także wiele zagrożeń, wśród których najbardziej popularne są ataki hakerskie i złośliwe oprogramowanie. W walce z nieuczciwymi praktykami nie jesteśmy jednak bezbronni, a aby zapewnić sobie fundamenty bezpieczeństwa często wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Instaluj legalne oprogramowanie

Pirackie programy i systemy operacyjne to tylko pozorna oszczędność. Należy pamiętać, że często wraz z nimi instalujemy wirusy i programy szpiegujące, które – oprócz zainfekowania komputera – mogą także uzyskać dostęp do naszych poufnych haseł i loginów.

  • Inwestuj w programy antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe nie naraża nas na duże koszty, a skutecznie chroni sprzęt przed niebezpiecznymi niespodziankami. 

  • Aktualizuj oprogramowanie

Nawet jeśli zainstalujemy oryginalne oprogramowanie, pamiętajmy o jego aktualizacji. Oszuści są bowiem zazwyczaj tylko jeden krok do tyłu i w momencie wejścia na rynek nowości, błyskawicznie pracują nad złamaniem jej zabezpieczeń.

  • Nie udostępniaj danych. 

Pod żadnym pozorem nie podawaj osobom trzecim swoich danych do logowania na maila, do portali społecznościowych czy systemów bankowych.

  • Nie otwieraj linków, których pochodzenia nie jesteś pewien. To samo dotyczy się załączników otrzymanych w mailach.

Podana wyżej lista nie jest zamknięta. Stanowi jedynie punkt wyjścia do głębszej analizy problemu ochrony danych. Jeśli masz pytania, bądź chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Czytaj więcej