poniedziałek 8 sierpnia 2016, Poradnik bezpieczeństwa

Darmowe sieci Wi-Fi - czy to realne zagrożenie?

Lost24

Coraz częściej korzystamy z darmowych sieci Wi-Fi tzw. hot-spotów, jednakże część takich punktów wcale nie musi nam zapewnić darmowego dostępu do internetu, wręcz przeciwnie.
Często takie punkty, są tworzone w jednym celu - dostęp do naszych danych. Cyberprzestępcy czekają aby zdobyć dane do konta bankowego, czy też skrzynki pocztowej oraz portali społecznościowych.

W szczególności za granicą musimy uważać, na darmowe hot-spoty. Nie każde darmowe Wi-Fi może dać nam oszczędności na transferze danych, a wręcz przeciwnie ktoś może przejąć naszą cyfrową tożsamość.

Pamiętajmy, że większość darmowych sieci Wi-Fi nie jest niczym zabezpieczona, logując się do swojego banku lub na skrzynkę pocztową dane mogą być w prosty sposób przechwycone. Przykładem, może być przekierowanie użytkownika na podstawioną stronę internetową, na której oszust prosi o podanie haseł dostępowych do banku.

Możemy sobie zadać pytanie, ale jakie niebezpieczeństwo niesie wykradzenia loginu i hasła do skrzynki mailowej?

Maile mogę zawierać wirusy, linki do stron próbujących wykraść hasła - nasi znajomi bez żadnych obaw otworzą maila wysłanego "przez nas". Często nasz adres e-mail jest również loginem do Paypala czy też Facebooka. Cyberprzestępca mając hasło do poczty Gmailowej ma dostęp do innych usług Google, jak dysk sieciowy.

Badacze firmy F-Secure w współpracy z agencją Unii Europejskiej, przygotowali publicznie dostępny hotspot. W ramach połączenia z bezpłatną siecią, użytkownicy musieli zaakceptować regulamin, jeden z punktów mówił "użytkownik zezwala na oddanie pierworodnego dziecka na okres wieczności właścicielom sieci", jeśli użytkownik nie miał dziecka, użytkownik miał do wyboru "ukochane zwierze". Użytkownicy akceptowali ten regulamin, co świadczyło o nie czytaniu regulaminu.

W ramach większego bezpieczeństwa lepiej korzystać z sieci Wi-Fi, używającej protokołu WPA2. Korzystając z darmowych hot-spotów, gdzie nie mamy pewności, kto jest ich właścicielem nie logujmy się, w szczególności do usług bankowych.

Przykładem, może być weryfikacja hot-spotów w pobliżu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio, poprzez inżynierów Kaspersky Lab. Aż 25% z 4500 unikalnych punktów dostępowych nie są chronione przy użyciu słabych protokołów szyfrowania, które cyberprzestępcy mogą łatwo złamać, w celu kradzieży danych użytkowników.

Jak bezpiecznie korzystać z darmowych sieci Wi-Fi?
- wyłączmy opcję automatycznego łączenia z sieciami Wi-Fi
- zainstaluj VPN, który kieruje ruch poprzez bezpieczne sieci, nawet te publiczne
- nie wyłączajmy Firewalla i korzystajmy z oprogramowania antywirusowego