niedziela 12 czerwca 2016, Tematyka ogólna

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych - obowiązkowa rejestracja kart pre-paid

Lost24

Celem ustawy antyterrorystycznej, która weszła w życie 25.07.2016 roku, jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli m.in. poprzez nałożenie na operatorów sieci komórkowych obowiązku przypisania karty pre-paid do danej osoby lub firmy.

Podczas rejestracji karty SIM, na abonenta nałożony jest wymóg podania imienia, nazwiska, numeru PESEL lub serii i numeru dokumentu tożsamości, w przypadku firm REGON, NIP lub KRS. Karta pre-paid może zostać zarejestrowany na osobę, która ukończyła 13 lat, osoby poniżej tego wieku muszą zarejestrować kartę na prawnego opiekuna.

Według szacunków podanych przed operatora sieci komórkowych, konieczność ujawnienia danych osobowych może dotyczyć nawet ponad 15 mln Polaków korzystających z przedpłaconych kart SIM.

Czas jaki mamy na rejestracje pre-paidów to 6 miesięcy od wejścia ustawy w życie - do 01.02.2017 roku.

Jeśli do tego czasu nie wykonamy takowej rejestracji, karta zostanie zablokowana.

Jaka jest celowość rejestracji kart pre-paid?

Ma to pozwolić służbom na lepsze monitorowanie  zagrożeń np. komunikację pomiędzy terrorystami.
Warto podkreślić, że obowiązek rejestracji kart pre-paid funkcjonuje już w wielu krajach jak Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, więc sam pomysł nie jest nowością. Jednakże, czy osoba planująca zamach terrorystyczny nie obejdzie tego obowiązku i nie zarejestruje karty na inną osobę?

Operatorzy w celu zachęcenia użytkowników do rejestracji numerów, a tym samym przyśpieszenia całego procesu oferują swoim klientom ciekawe bonusy.

A jak wy sądzicie, czy takie rozwiązanie nie będzie jedynie generować wysokich kosztów i obciążeń administracyjnych przy znikomej skuteczności w walce z terroryzmem?