środa 4 maja 2016, Poradnik bezpieczeństwa
Co robić w razie kradzieży smartfona?
Lost24
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, co możemy zrobić, aby ustrzec się przed kradzieżą telefonu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie temu zapobiec. Dlatego dziś powiemy, jak zminimalizować straty w przypadku dostania się naszego smartfona w niepowołane ręce.
Kiedy zorientujemy się, że nasz telefon został zgubiony lub skradziony pierwszym krokiem powinna być blokada karty SIM. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie zadzwonić, ani wysłać sms`a na nasz koszt.
Jak to zrobić?
Można udać się do salonu, załatwić sprawę telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty. Niektóre firmy umożliwiają także blokadę za pośrednictwem Internetu.
ORANGE
Jeśli jesteś klientem Orange potrzebne informacje znajdziesz na stronach Jak postępować w przypadku utraty i kradzieży karty SIM lub Co zrobić w przypadku kradzieży telefonu .
T-MOBILE
Jeśli masz numer w sieci T-Mobile zadzwoń do Biura Obsługi Klienta pod numery 602 900 000 (dla abonentów) lub 602 960 200 (dla użytkowników Tak Taka).
PLAY
Jeśli natomiast Twoją siecią jest Play, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem *500 (z sieci Play) lub + 48 790 500 500 (pozostałe sieci).
PLUS
A aby zablokować kartę w Plusie zadzwoń pod numer 2601 (dla abonentów operatora) lub +48 601 102 601 (jeśli jesteś spoza sieci). Operator sieci Plus umożliwia również wysłanie pocztą Formularz.
Jeśli osobiście udasz się do salonu, aby zablokować kartę SIM, wystarczy dowód osobisty. Tam również będziesz mógł zakupić duplikat karty. Jeśli natomiast chcesz zrobić to drogą telefoniczną przygotuj sobie takie informacje jak numer telefonu, który ma być zablokowany, kod abonencki i dane osobiste (imię i nazwisko, adres, seria i numer dowodu osobistego czy PESEL). Czasem operator wymaga także podania kodu PUK.
Zgłoś kradzież i zablokuj numer IMEI
O numerze IMEI pisaliśmy w poprzednim poradniku. Jest to ciąg liczb indywidualny dla każdego telefonu. Można go porównać do naszego numeru PESEL.
Dlaczego blokada IMEI jest tak istotna? Ponieważ czyni bezużytecznym telefon, w którym została zmieniona karta SIM. Czynność ta jednak wymaga już zgłoszenia kradzieży na policję. Można to zrobić w dowolnej komendzie. Trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód zakupu telefonu. Jest w nim zapisany IMEI, który chcemy zablokować. Warto też pokazać kartę gwarancyjną i oryginalne pudełko. Po zgłoszeniu kradzieży otrzymamy dokument, z którym należy udać się do salonu operatora. Tam wypełniamy formularz blokady.
Kiedy zostanie ona aktywowana możemy być pewni, że nowy właściciel naszego smartfona nie będzie mógł go używać w żadnej z sieci.
Polscy operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek przekazywać sobie wzajemnie informacje o numerach IMEI skradzionych telefonów komórkowych.
Ile trwa oczekiwanie na blokadę? Jak mówi Ewa Sankowska-Sieniek – specjalista ds. PR i Komunikacji firmy Play – informacja o zablokowaniu numeru IMEI w sieci Play przetwarzana jest niezwłocznie po jej otrzymaniu. Czy blokada działa też poza granicami kraju? Niestety nie. - Taka informacja jest wymieniana tylko między operatorami świadczącymi usługi na terenie Polski – dodaje Sankowska-Sieniek. Czy jednak blokada numeru IMEI sprawi, że nasz telefon straci dla złodzieja jakąkolwiek wartość? Niestety nie. Ci bardziej wprawieni potrafią go zmienić. Możemy mieć więc tylko nadzieję, że trafiliśmy na amatora…
Co jeszcze możesz zrobić?
Blokada karty SIM oraz numeru IMEI to pierwsze i najważniejsze kroki, które powinniśmy podjąć, aby utrudnić złodziejowi korzystanie ze skradzionego telefonu. Nie wyczerpują jednak tematu. Dlatego z kolejnego artykułu dowiecie się, w jaki sposób możecie próbować odzyskać swojego smartfona za pomocą nowoczesnych technologii.
zdjęcie: flickr.com/photos/vodafone_de
Brak komentarzy